Redakcja Polska

Szef BBN Jacek Siewiera: Ukraina bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej

27.02.2023 13:18
Dzisiaj, także dzięki naszym staraniom, NATO jest bardziej zjednoczone, państwa europejskie zbudowały porozumienie wokół silnej polityki sankcyjnej, Ukraina jest bliżej euroatlantyckiej wspólnoty niż kiedykolwiek - powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Zniszczony rosyjski czołg w miejscowości Swiatohirśk w regionie donieckim 24.02.2023
Zniszczony rosyjski czołg w miejscowości Swiatohirśk w regionie donieckim 24.02.2023 Foto: EPA/OLEG PETRASYUK

Siewiera pytany o piątkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił, że było to ważne, potrzebne i długie spotkanie. "Dyskusja poświęcona była przede wszystkim bezpieczeństwu państwa, naszej roli w regionie i wyzwaniom z nią związanym" - poinformował.

Jak ocenił, przyjazd amerykańskiego prezydenta Joe Bidena do Warszawy i rozmowy bilateralne podkreśliły znaczenie polsko-amerykańskiej współpracy i pokazały, jak ważnym krajem w dzisiejszej architekturze bezpieczeństwa jest Polska. "Co do samego wystąpienia prezydenta USA, to znalazły się w nim ważne słowa, że w ciągu najbliższych pięciu lat będą zapadały decyzje, które ukształtują porządek świata na kolejne dekady. Te słowa popłynęły z Polski i Polska jest w centrum tych wydarzeń" - zaznaczył szef BBN.

NATO zjednoczone i zdeterminowane

Dodał, że dzisiaj, także dzięki polskim staraniom, NATO jest bardziej zjednoczone i zdeterminowane, państwa europejskie zbudowały porozumienie wokół silnej polityki sankcyjnej, Ukraina jest bliżej euroatlantyckiej wspólnoty niż kiedykolwiek. "Oglądając ostatnie wystąpienie Putina mogło się wydawać, że Rosja stara się ignorować te procesy, ale jest to tylko dobra mina do bardzo złej dla niej gry" - stwierdził Siewiera.

Zauważył też, że Polska, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jest liderem we wspieraniu Ukrainy. "Specjalnością naszego kraju są wojska pancerne i przede wszystkim w tym zakresie mamy zdolności, którymi możemy się dzielić. Jeśli chodzi o myśliwce - to tak jak powiedział prezydent Andrzej Duda - możemy rozmawiać o wsparciu Ukrainy konstrukcjami posowieckimi, jak MiG-29. Także częściami zamiennymi czy wsparciem w szkoleniu pilotów. Natomiast nowoczesne bojowe statki powietrzne, jak F-16, są dziś dla Polski ważnym zasobem bezpieczeństwa państwa. Wykorzystujemy je również w operacjach sojuszniczych związanych z nadzorowaniem przestrzeni innych państw NATO. Dlatego ważne jest dla nas, by zachować balans między udzielaną pomocą a naszymi możliwościami do udzielania pomocy i nie osłabiać potencjału Sił Zbrojnych RP" - zaznaczył Siewiera.


PAP/GPC/dad

Eksplozje na lotnisku pod Mińskiem. Dywersanci zniszczyli rosyjski samolot zwiadowczy

27.02.2023 10:02
Na lotnisku w Maczuliszczach w niedzielę rano słychać było dwa wybuchy. Jak poinformowały białoruskie media niezależne mógł zostać uszkodzony rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50. Maszyna ta jest używana m.in. do rozpoznania ukraińskiej obrony powietrznej. Jak podała agencja AFP, Franak Wiaczorka, główny doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, zniszczenie samolotu określił "najbardziej udaną dywersją" od początku konfliktu na Ukrainie.

Zakończył się Festiwal Filmowy Berlinale. Nie zabrakło odniesień do wojny w Ukrainie

27.02.2023 11:22
W trakcie 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Sean Penn i Aaron Kaufman pokazali m.in. dokument "Superpower" o walce obronnej tego kraju, obecne były także polskie akcenty.

Paweł Szefernaker: od KE na pomoc uchodźcom dostaliśmy 900 mln zł, to kropla w morzu potrzeb

27.02.2023 12:41
Od Komisji Europejskiej na pomoc uchodźcom z Ukrainy dostaliśmy 900 mln złotych, to kropla w morzu potrzeb. Ustawa pomocowa zakładała kilkanaście miliardów złotych na pomoc. UNHCR w ubiegłym roku wydało 3 mld złotych - podkreślił pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.